Традиції

«Бехштейн» – ексклюзивна якість з 1853 року. Познайомтеся із захоплюючою історією компанії -літописом успіху на тлі епох і подій.

1890–1900 рр.

Від славної репутації «пруського Ерара» Бехштейна відділяв тепер усього лише один крок. 4 жовтня 1892 року – до більшої гордості Таємного комерційного радника, яким на той час був Карл Бехштейн, на вулиці Лінкештрассе був відкритий «Бехштейнівський концертний зал». В якості архітектора вдалося залучити міського радника з будівництва, знаменитого Швехтена, під керівництвом якого проводилася і реконструкція Берлінської філармонії. У газеті Allgemeine Musikzeitung був опублікований попередній звіт:
«Відкриття Залу Бехштейна обіцяє стати триденним музичним фестивалем. 4 жовтня першим виступить д-р фон Бюлов, який виконає Фантазію Моцарта, «Прощання» Бетховена, нові неопубліковані фортепіанні твори Брамса, «Віденський карнавал» Шумана, Фантазію, твір. 12 Кіля та ін. А 5 жовтня Струнний квартет Йоахима за участю Йох. Брамса виконає Квартет для струнних, кларнетний квінтет і Сонату для скрипки і фортепіано – твори віденського маестро. 6 жовтня Антон Рубінштейн виконає свій секстет для духових інструментів, один із своїх найкращих творів».
До цього часу Бюлов вже шість років є головним диригентом нового феноменального оркестру (згодом – оркестр Берлінської філармонії). Він любив чергувати музичні виступи розповідями, що принесло йому прізвисько «концертний оратор». Без сумніву, Бюлов в значній мірі сформував музичне життя німецької столиці. Чого не могли передбачити ні Карл Бехштейн, ні його друзі: вечір відкриття концертного залу стане прощальним для Бюлова, який помер в 1894 році. Більше йому не судилося грати на фортепіанних вечорах. Його вдова Марія фон Бюлов пізніше напише в виданому томі листування чоловіка:
«Болі, що посилюються, змушують Бюлова звернутися за консультацією до професора Швенінгера, з яким був знайомий ще з часів Бісмарка. Однак з’ясувалося, що процедури (гаряча ванна для голови) несумісна з підготовкою до фортепіанних вечорів, так як від неї страждання ставали ще нестерпнішими. У концертні дні від процедур довелося відмовитися: Бюлова ні на хвилину не залишав страх, що біль може викликати провали в пам’яті. Щоб заглушити її, Бюлов грав годинами, і день проходив, ніби в агонії. Один раз перед виходом на сцену він вигукнув: «Якби хтось зараз пустив мені кулю в голову, то зробив би мені дружню послугу».

img

Вілла «Бехштейн» в Еркнері під Берліном

Бюлов: ПРОЩАННЯ

Найвідданіша публіка Берліна що була присутня на відкритті нового концертного залу за запрошенням Х. Вольфа, не припускала, що музика яка звучала 4 жовтня 1892 року стане лебединою піснею. Чекало прощання назавжди: ніколи більше пальці Ганса фон Бюлова не доторкнуться до клавіш перед слухачами, які затамували подих; великий маестро, який біля рояля відкривав публіці те, якими великими духовними скарбами вона володіє, – після того пам’ятного вечора замовк назавжди.

Про існування цього залу журнал Neue Zeitschrift für Musik повідомляв наступне:

«Він не відрізняється величезними розмірами: тут дещо більше 500 місць, і призначений він, в основному, для концертів інтимного характеру, – фортепіанних вечорів, камерних і вокальних концертів, а також для проведення лекцій. Можна не сумніватися, що саме це необхідно зараз музичному життю Берліна (….) Виконаний з великим естетичним смаком і з бездоганною акустикою (що довели три концерти в честь відкриття), концертний зал стане великим успіхом Імператорського радника з будівництва Швехтена. Здається, що архітектор взяв за зразок наш зал співочої академії: при вході в Концертний зал Бехштейна не покидає відчуття, що знаходишся в співочій академії, але в зменшеному масштабі».

Зал в стилі італійського Ренесансу був оформлений в білому і золотистому кольорах. На гладких стінах на задньому фоні сцени ефектно виглядали «колони корінфської форми». Стеля була багато прикрашена ліпниною, а за сценою в ніші красувалася статуя Полігімнія», виконана професором Каландреллі за грецькими зразками». Карл Бехштейн дійсно переніс Афіни на береги Шпрее.
До речі, там уже було електричне світло, але, на жаль, ще не було підходящої парадної: вона була побудована лише на наступний рік. Зал був повністю зруйнований в 1944 році в результаті попадання бомби.

img

Чудове життя завершується

До середини 90-х статок Карла Бехштейна складав приблизно 4 750 000 марок, а річний дохід становив понад 300 000 марок. У 1897 він побудував ще одну фабрику – з виробничими цехами на вулиці Райхенбергер штрассе в Кройцбергзі. Майже три роки по тому, 6 березня 1900 року, Карл Бехштейн помер – всього через три місяці після смерті своєї дружини. Він був похований в сімейному склепі на Софійському кладовищі.
–В нього була виняткова кар’єра, що може служити парадигмою для другої половини 19-го століття. Він вірив у себе і в успіх, який супроводжує старанність, в так звані пруські чесноти і в західні цінності. До своїх працівників він ставився, як батько, котрий завжди готовий допомогти, але до всіх новомодних соціальних штучок – пенсійним фондам, страховим компаніям і тому подібному – ставився з підозрою, як і до страйків. В кінці свого «золотого століття» він зібрав чималий статок. Після його смерті Королівська порцелянова мануфактура KPM випустила кавові чашечки з його портретом і блюдця, прикрашені лавровим вінком і написом «Карл Бехштейн 1826-1900 рр.». З його смертю завершилася ера єдиновладдя. 20-е століття почалося для компанії «К. Бехштейн» з правління сім’ї, клану.

КЛАН

Навесні 1900 року сини Едвін (* 1859), Карл (* 1860) і Йоханнес («Ганс», * 1863) стали новими власниками компанії зі світовим ім’ям і з майже 800 працівниками. До складу директорів вони входили з 1894 року. У 1900 році компанія виробляла понад 3500 інструментів на рік. Карл Бехштейн-молодший взяв на себе виробництво; Едвін Бехштейн був відповідальним за комерційні питання. У 1906 році, після смерті молодшого брата Ганса, вони перетворюють сімейний бізнес у відкрите торгове товариство.
Уся Німеччина перебувала на підйомі. Будувала військові кораблі, засновувала концерни і колонії і пишалася своїм кайзером, якого відразу можна було пізнати за вусами. Той час від часу видавав фрази типу: «Фортепіано – це гімнастичний апарат, шкідливий для здоров’я». Тим не менш, це було не найгірше, що він говорив. Так чи інакше, часи сильно відрізнялися від благословенного 1853 року: Шпрее і раніше впадала в Хавель, ось тільки з «Афінами» на її берегах не заладилося. 20-е століття подарувало і компанії «К. Бехштейн» вельми насичену подіями і не завжди райдужну історію.
Однак, насамперед, потрібно було відзначити 50-річний ювілей. У 1903 році у компанії було чотири фабрики, на яких працювало 800 чоловік і вироблялося понад 4500 інструментів в рік. З 1853 року в цілому створено 65 200 «Бехштейнів».

img

КОНЦЕРТНИЙ ЗАЛ У ЛОНДОНІ

Компанія проводила експансивну політику. І в першу чергу – в самому «лігві лева», в Лондоні. У 1901 році на вулиці Вигмор-стріт був відкритий «Концертний зал Бехштейна» на 550 слухачів. Стіни з боків були прикрашені пілястрами з нумідійського мармуру і панелями з червоного дерева; стеля – розкішним фризом з червоного веронського мармуру. Напівкругла сцена була увінчана куполом з картиною пензля Мойри і Лінна Дженкінсів, зобразивши зовсім голу жінку з генієм гармонії в руках. У 1902 році тут відбулося близько 300 концертів. Після експропріації під час Першої світової війни Бехштейнівський зал був перейменований в Вігмор-хол: з тих пір він відомий саме під цією назвою.
Ще в 1885 році в будинку № 38 по тій же Вигмор-стріт була відкрита і лондонська філія компанії. У Країни Співдружності йшла левова частка експорту, і навіть королева Вікторія замовила багато прикрашений золотом «Бехштейн», який потім вручну розмалювала мініатюрами. Лондонський офіс розміщувався в чудовому будинку площею 35 на 65 метрів, який щедро оздоблений. Вікна виставкових площ на першому поверсі були прикрашені вітражами, на яких були зображені герби великих німецьких аристократичних прізвищ. У листопаді 1916 року, в розпал Першої світової війни, настав крах.
Британський уряд видав розпорядження про примусову ліквідацію усіх німецьких філій. Компанія Debenham Ltd., офіс якої знаходився на протилежній стороні в південній частині Вигмор-стріт, розпорядилася про те, щоб Джеймс Бойтон, член парламенту, викупив на аукціоні бехштейнівську філію разом з інвентарем за 56 500 фунтів стерлінгів – на той момент близько 1,1 мільйона марок. Аукціон був завершений аукціоністом сером Френком Говардом всього через чотири хвилини після початку. Адже кошторисна вартість одних тільки інструментів – 104 роялів і 30 піаніно – оцінювалася приблизно в 350 000 фунтів стерлінгів. Контракти на налаштування інструментів приносили близько 6000 фунтів стерлінгів на рік. Вікна з німецькими гербами існують до сьогодення: тепер вони під охороною держави як пам’ятка історії. На другому поверсі пізніше розмістилася страхова компанія, а на першому – ресторан.
Паризьку філію компанії за адресою Рю-де-Фобур-Сент-Оноре 334, засновану 1903 року, спіткала схожа доля. І її було експропрійовано під час Першої світової війни.

ВАЖКІ ЧАСИ

Перша світова війна стала поворотним моментом історії. Раніше 1100 співробітників компанії виробляли близько 5000 інструментів щорічно. А після війни молода Веймарська республіка потрапляє в безперервну низку криз і має виплачувати величезні репарації – причому в доларах. Інфляція почалася в 1919 році, а в травні 1920 року вартість рояля моделі V становила вже 25 000 марок: один такий рояль був наданий піаністу Емілю фон Зауеру на вулицю Коменського в Дрездені – «для безкоштовного користування на правах оренди, дійсно аж до відміни». Півтора роки по тому ціна звичайного піаніно, модель 10, злетіла до 30 000 марок, як видно з іншого договору оренди. У клієнтів не було грошей, а якщо і були, то нічого не коштували, зважаючи на інфляцію; тому компанія «К. Бехштейн» надавала свої інструменти для початку на безкоштовній основі.
А ось сама сім’я, здавалося, має в своєму розпорядженні все ще значний статок. Особливо щедрою була Хелена Бехштейн, уроджена Капіто, дружина Едвіна. Едвін Бехштейн отримав свою частку на підприємстві виплатою в 1916 році: зіткнення між двома братами почастішали, і вони вже не могли вести спільний бізнес. У 1923 році компанія була перетворена в акціонерне товариство, і, скориставшись цією слушною нагодою, Едвін Бехштейн або його дружина або вони разом знову придбали акції компанії. У 20-ті роки Хелена Бехштейн частенько виступала від імені компанії. При цьому вона не завжди відрізнялася особливою дипломатичністю. Глибоко вкорінений антисемітизм робив свою справу -так, цим був настільки обурений скрипаль Фріц Крейслер, що вважав за краще змінити марку. Хелена Бехштейн регулярно навідувалася в Мюнхен, де завжди зупинялася в шикарному готелі «Чотири сезони» і влаштовувала прийоми.
Час від часу вона запрошувала молодого австрійського політика на ім’я Адольф Гітлер. Зараз складно сказати, хто придумав для нього прізвисько «Вовк» – Хелена Бехштейн або її суперниця Ельза Брукман, дружина мюнхенського видавця. Але в будь-якому випадку це була не Вініфред Вагнер, свекруха великого композитора. У 1924 році Хелена Бехштейн дала свідчення поліції Мюнхена, підтвердивши, що постачала Гітлера грошима. З її допомогою, а також за підтримки Ельзи Брукман і подружжя промисловця Зейдліца, Гітлер зміг в 1923 році забезпечити заставу для отримання кредиту від Ріхарда Франка, кавового магната з Бремена: на ці кошти газета «Фелькішер Беобахтер» почала виходити в щоденному ритмі. А ось Вініфрід Вагнер, упорядниця вагнерівського фестивалю в Байройті, прислала Гітлеру в тюрму той папір, на якому він в 1924 році написав «Майн Кампф». Після Другої світової війни Хелена Бехштейн була засужденa Комісією по денацифікації до штрафу розміром 30 000 марок. До самої своєї смерті в 1951 році вона проживала біля підніжжя гори Оберзальцберг, сумно пов’язаної з Гітлером.
Припущення, що фортепіанна фабрика «К. Бехштейн» в 30-і роки з вигодою скористалася тим фактом, що частина родини була близька до нацистської верхівки, легко спростувати, глянувши на виробничі показники компанії. У 30-і роки справи у Бехштейна йшли так само погано, як і у більшості німецьких виробників фортепіано.

img

Філія компанії «Бехштейн» на Будапештер-штрассе в самому серці Берліна

Бехштейн ЗА ОКЕАНОМ

У 20-х роках, після закінчення інфляції, прокинулася нова надія. Правда, про експорт в таку важливу країну, як Великобританія, можна було не думати, враховуючи високі тарифи і податки. З молодим Радянським Союзом бізнесу теж було не зробити – там просто ввели заборону на імпорт. Та й Сполучені Штати з кількох причин спочатку пішли з ринку. Тільки восени 1928 року пощастило зав’язати ділові відносини зі США. 18 грудня в німецькомовній газеті New York Herald було надруковано статтю – в циклі «Прогулянки по Нью-Йорку»:
«Якщо така компанія як «Уонамейкер» публічно заявляє, що вважає за честь представляти в Нью-Йорку який-небудь продукт, причому на ексклюзивній основі, то вона точно знає, що говорить, і всі, хто читає ці слова, переконані, що мова може йти тільки про щось дійсно дуже особливе. Так сталося і з нашим фланером, який під час прогулянки по Нью-Йорку був дуже радий впізнати в цьому продукті старого знайомого, єдиного свідка багатьох незабутніх годин, проведених разом: рояль марки «Бехштейн» …
«Фланер» навіть зміг встановити, що інструмент не пошкодився за час морського перевезення. Компанія «Уонамейкер» відзначила цю подію прес-конференцією і великим світським прийомом.
У травні 1929 року рояль в стилі Чиппендейл подорожував за океан зовсім по-новому: на дирижаблі «Граф Цепелін». У тому ж місяці з Берліна на Всесвітню виставку в Барселону був доставлений і позолочений рояль з мініатюрами а-ля Ватто. Судячи з усього, не всі в той час нужду зазнавали скрути. Іспанський представник компанії був упевнений, що зможе продати рояль відразу після його прибуття одному банкіру. Питання про конвертованість валюти доводилося вирішувати досить складним чином: «Для нашого збуту ми користуємося курсом рейхсмарки, рівному 1/2790 кг чистого золота за ціною Лондонського котирування на день продажу або, на наш розсуд, 10/42 долара США …».

20-ті роки увійшли в історію як зоряний час трансатлантичного судноплавства. І на багатьох океанських лайнерах стояли «Бехштейни», міцно пригвинчені з огляду на примхливість ​​стихії океанів, і втішали пасажирів. Такі лайнери, як «Бремен», були своєрідною музичною скринькою з точним часом прибуття: «Маленька серенада» і «Летючий голландець» в одному флаконі.
На початку і в кінці 20-х років, однаково складних в економічному плані, піаністи зберігали вірність своїм «Бехштейнам»: будь то Феручо Бузоні або Артур Шнабель, Вільгельм Бакхаус або Альфред Корто або незабутній великий маестро Еміль фон Зауер, один з кращих виконавців музики Ліста. І коли такий композитор, як Бузоні, чутливість якого формувалася виключно звуками фортепіано, писав свій «Ескіз нової естетики музичного мистецтва», то можна виходити з того, що він розвивав свої естетичні ідеї, граючи на «Бехштейні».
Грандіозна і надзвичайно сучасна Соната для скрипки соло Артура Шнабеля (1919 року), безумовно, була створена в тісній співпраці з партнером по камерній музиці і другом Карлом Флешем; але, в кінцевому рахунку, мабуть, потрібно відмітити, що свою Сонату, як і блискучий Перший струнний квартет Шнабель написав за своїм «Бехштейном». В епоху раннього модернізму це було в порядку речей: революційний метод композиції, так звана дванадцятитонова музика, безумовно, грунтувалася на дванадцяти півтонах фортепіанної октави і, таким чином, на добре темперованому ладі.

img
Доставка рояля для урочистої події в Німецький рейхстаг.

Механічне піаніно WELTE-MIGNON

Компанія «Бехштейн» відрізнялася новаторським духом, постійно вдосконалюючи свої інструменти, хоча сучасні фортепіано, будь то рояль або піаніно, були повністю розроблені вже в кінці 1870-х. Звичайно, створювали інструменти і для системи Welte-Mignon, для цих автоматів з запрограмованими нотними котушками, які повинні були повністю замінити піаніста. Завдяки цьому до нас дійшов запис, зроблений великим Еженом д’Альбером, палким шанувальником бехштейнівських інструментів ( «Всім, що в мене є, я зобов’язаний цим чудовим роялям ….»). Але «Бехштейн» стежив і за таким новим медіумом, яким був кінематограф: адже в епоху німого кіно він був тісно пов’язаний з фортепіано. У незліченних кінотеатрах воно тепер забезпечувало звуковий емоційний фон. У 1926 році був знятий фільм про «Бехштейн»: «Про становлення рояля». Він повинен був «сприяти інтересу до фортепіано в цілому … і, таким чином, служити всьому музичному світу і нашій промисловості …». Фільм не обкладався податком. Найповніша версія тривала 40 хвилин.

ПОДВІЙНЕ ФОРТЕПІАНО БЕХШЕЙНА-Моор

Справжньою новинкою став в 1929 році рояль по системі угорського піаніста і винахідника Емануеля Моора: два мануала, з’єднані як в органі, верхній – на октаву вище. І, звичайно, два акустичних блоки. Mooр представив свій винахід, як ідеальний інструмент особливо для інтерпретації творів Йогана Себастьяна Баха. Монстр увійшов в історію, як «подвійне фортепіано Бехштейна-Моора». Винахід викликав цікавість і разом із тим – комерційну катастрофу.

img
Ескіз рояля Бехштейн-Моор з подвійною клавіатурою

«НЕО-Бехштейн»

Ще одна розробка обіцяла стати більш успішною. Вона, безумовно, насправді сильно випереджала свій час – занадто сильно. Для цього компанія «Бехштейн» розпочала співпрацю з фізиком Германом Вальтером Нернстом, який в 1920 році отримав Нобелівську премію з хімії та вважався одним із засновників фізичної хімії. Зокрема, Нернст сформулював 3-й закон термодинаміки і визначив, що є так званий абсолютний нуль. Крім того, він розробив спеціальну «Лампу Нернста», що випромінює практично біле світло. Для роботи над електричною частиною ультрасучасного інструменту залучили компанію «Сіменс і Гальске». Tак був створений рояль «Нео-Бехштейн», також відомий під назвою рояль «Сіменса-Нернста», кабінетний рояль без деки і з тонкими струнами, які, об’єднані в групи по п’ять штук, проходили через своєрідний мікрофонний капсуль. Звук створювався надзвичайно легкими «мікромолоточками». Довжина інструмента була всього 1,40 м.
Права педаль служила для регулювання гучності звуку, лівою педаллю можна було імітувати звучання клавесина або щелепи: «Крім того, вбудований радіоприймальний апарат і електричний програвач грамплатівок, які, будучи з’єднані з підсилювачем і гучномовцями, досягають надзвичайно високого рівня передачі». За технічну сторону фортепіано відповідав Оскар Фірлінг, один з найбільших винахідників в сфері виробництва фортепіано. І якщо на початку Карл Бехштейн заручився підтримкою одного з найвидатніших піаністів, Ганса фон Бюлова, то тепер компанія «Бехштейн» працює з одним із найвідоміших фізиків, нобелівським лауреатом, – і, безумовно, цей факт багато говорить про філософію компанії. У газеті Signale прo це було сказано в 1931 році: «У берлінському салоні «Бехштейн» по сусідству з Зоологічним садом 25 серпня таємний радник професор Нерест перед великою кількістю запрошених гостей представив рояль Бехштейна-Сіменса-Нернста. Інструмент відрізняється дивовижною різноманітністю застосувань. Він поєднує в собі фонограф і радіо … »

У 1931 році «Нео-Бехштейн» став сенсацією, але без супутнього комерційного успіху. Час для такого інструменту ще не настав.
При цьому на ньому можна було грати прямо і без додаткових мікрофонів для радіо чи робити грамофонні записи. І крім усього, він був дешевше навіть найменшого «Бехштейна». Tе, що сьогодні вже давно перетворилося на гігантський ринок, а саме – в сегмент електронних інструментів, та той момент залишився лише маленькою нішею, в якій жоден продукт не міг вижити. Коли Нернст вмирає в 1941 році, всі його розрахунки для цього новаторського інструменту втрачаються назавжди.

Британський рекламний ролик для «Нео-Бехштейна» за участю Пеггі Кокрейн, 1933 рік

НЕВДАЛИЙ СОЮЗ Хелени Капіто-Бехштейн

Після наслідків кризи Уолл-стріт 1929 року серйозна глобальна депресія дійшла до Німеччини наприкінці 1932 року, спонукавши Бехштейн розвивати нові маркетингові стратегії. Деякі інструменти продавалися з ремаркою «з великою знижкою для збереження робочих місць, дійсне тільки протягом недовгого періоду». Однак це сильно не допомагало. За п’ять років, з 1930 по 1935 роки, було проданo в цілому близько 4500 інструментів; в період 1935-1940 років виробництво впало до 3900 одиниць. Як бачимо, захоплення, яке Хелена Бехштейн дарувала Гітлеру, в фінансовому плані не виправдалося.
Внутрішня ситуація в компанії також була далеко не найкращою. У 1926 році з новою силою розгорілися сімейні розбіжності. Перш за все, мова йшла про дорогий переїзд в «Будинок у Зоологічному саду», розташований на розі Курфюрстендамм / Харденбергштрассе навпроти Меморіальної церкви кайзера Вільгельма. Архітектором цієї будівлі з ефектною архітектурою був Ганс Пельціг – той самий, який перебудовував для Макса Рейнхардта Великий драматичний театр, що отримав назву «сталактитової печери», який побудував в Берліні «Будинок радіо», звідки сьогодні віщає SFB, а у Франкфурті-на-Майні – штаб-квартиру компанії «І.Г.Фарбеніндустрі» і який в 20-і роки представив утопічний проект театру, в якому повинен був проходити Зальцбурзький фестиваль: далі фундаменту справа тоді не пішла. Отже, «Будинок у Зоологічного саду» був однією з кращих локацій в Західному Берліні – і при цьому дуже дорогим задоволенням.

img
Торгове приміщення “Бехштейн” з видом на вулиці Курфюрстендамм в Берліні.

Едвін Бехштейн енергійно виступав проти планів свого брата і, нарешті, вийшов зі складу компанії. Тепер правління складалося з голови, Карла Бехштейна-молодшого, його сина Карла Третього, який вже в 1919 році увійшов до керівництва компанії, а також Ханса Йоахима Гравенштайна, дружини Грети Бехштейн, і Еріха Клінкерфуса. У 1931 році Карл Бехштейн-мол. помер, за ним, в 1934 році – і його брат Едвін.
Звичайно, було докладено значних зусиль для того, щоб вижити в умовах мінливого ринку. У 1926 році в серійне виробництво був запущений рояль «Ліліпут», довжиною всього 1,65 метра. Нова лондонська філія Bechstein Piano Company Ltd, яка знову була заснована в 1924 році, на початку 30-х років спробувала щастя з новою власною моделлю рояля-міньйон, довжиною всього лише 1,38 метрів, який краще повинен був вписатися в вузькі англійські міські будинки . Однак ні торговці, ні покупці не були задоволені якістю інструменту, і в 1934 році виробництво було зупинене. Замість цього в Берліні створили рояль довжиною 1,40 метрів – спеціально з урахуванням особливих потреб англійського середнього класу. Почалися поставки цих моделей в Англію.
У середині 30-х років лондонський торговець міг придбати цей крихітний рояль приблизно за 630 рейхсмарок (що приблизно відповідало 15 тижневим зарплатам-нетто, які отримували працівники фабрики «Бехштейн»). Протягом довгого часу знамениті універмаги Harrods і Selfridges на Оксфорд-стріт були лондонськими представництвами компанії. До речі, Harrods представляв Бехштейн і в Аргентині (було відкрито шість філій).
В Англії посилювалися антинімецькі настрої, причому не тільки серед вітчизняних виробників; крім того, переважало скептичне ставлення до гітлерівської диктатури.
Якщо дивитися на ситуацію тверезим поглядом, то можна сказати, що компанія «К. Бехштейн АГ» в 1933 році зазнала краху. В ході реструктуризації, проведеної в 1934 році, Хелена Бехштейн придбала контрольний пакет акцій. Для збільшення капіталу довелося продати старі земельні ділянки на вулиці Йоханнісштрассе пруській державі – прем’єр-міністром якого на той момент був не хто інший як Герман Герінг. Якою мірою близькість Хелени Бехштейн до керівництва НСДАП принесла вигоду, з’ясувати вже неможливо. Ми можемо лише повторити, що її ставлення ніяким чином не сприяло продажам піаніно, а також діяльності відділу пропеллерів компанії.
Через безжальне переслідування, експропріації, вигнання і фізичне знищення нацистами єврейських громадян компанія «Бехштейн» втратила значну частину своїх потенційних покупців. Адже в сім’ях багатих і освічених євреїв «Бехштейну» завжди віддавалася перевага. Нині вже не представляється можливим визначити, куди поділися інструменти, кинуті тими, хто для власного порятунку змушений був емігрувати з країни. Нацистська влада і організації винайшли евфемізм «незатребувана єврейська власність», за яким ховався процес розграбування покинутих будинків. Було б цікаво дізнатися, де залишилися обидва рояля Шнабеля або ж інструменти, що належали композиторам Ральфу Бенацкі і Жану Жільберу, – цей список можна продовжити. До речі, багато хто з музикантів, які емігрували, згодом так і не зміг зважитися на те, щоб знову придбати фортепіано марки «Бехштейн».

img5

Будівля фабрики «Бехштейн» на вулиці Райхенбергер Штрассе після закінчення війни

ЕПОХА ВЕЛИКИХ починань

Друга світова війна стала катастрофою і для компанії «Бехштейн». Берлін став ціллю масових повітряних ударів британських і американських бомбардувальників. Фабрика нa Райхенбахер штрассе була в значній мірі зруйнована, а також виявилися знищеними великі запаси витриманої деревини. У післявоєнному Берліні, розділеному між союзниками, «Бехштейн» потрапив в американський сектор. Окупаційна влада США конфіскувала компанію: лише в 1951 році конфіскація була скасована. Акції, що належали Хелені Бехштейн, після її смерті успадковували діти, Лізелотта і Едвін Отто Бехштейни, деякий час залишалися під американським контролем. У 1963 році частини компанії перейшли до традиційного фортепіанного виробника Baldwin Company в Цинциннаті (США). В середині 70-х років і Едвін Отто Бехштейн продав свою частку (понад 25 відсотків) теж компанії Baldwin.
Відразу ж після капітуляції союзники доручили компанії «Бехштейн» робити труни з наявних запасів деревини – рішення з дуже символічним виміром. Після війни американські окупаційні сили переслідували відразу кілька політичних цілей: з одного боку, так зване «перевиховання» німців і пов’язану з цим демократизацію суспільства; з іншого боку – ретельна оцінка всіх німецьких патентів і розробок з урахуванням їх значимості для цивільної та військової промисловості США, а також поступове відкриття і підготовка німецького ринку для американських товарів.
Є дві фотографії, які вважаються іконографією музичної «культури» військових років – символічні знімки, які обійшли земну кулю і закріпилися в колективній пам’яті. На одній з фотографій -американський солдат за трофейним роялем, що раніше належав Вагнеру, серед майже повністю зруйнованої вілли Ванфрід в Байройті; на іншій – веселі американські військовослужбовці, які оточили спеціально розроблене для фронту і прикраси солдатського дозвілля піаніно, виготовлене в Нью-Йорку компанією «Стейнвей»з промовистою назвою: Victory Vertical. Умови для відродження компанії «К. Бехштейн АГ» навряд чи могли бути більш невдалими.

Пізнє і складне відродження

Проте, в грудні 1951 року – після капітуляції Німеччини пройшло вже понад шість років, і виробництво в цей період було скорочене до мінімуму – нарешті, вдалося запустити фабрику площею 8000 квадратних метрів. Для реконструкції підприємства були надані кредити в рамках плану Маршала. Були закуплені верстати, сушильні камери та інше обладнання – нове, за останнім словом техніки. Незважаючи на значні втрати, компанія все ще мала у своєму розпорядженні запаси деревини, заготовленої в 30-х роках, в тому числі в Румунії, для виробництва дек і кілкових дощок найвищої якості.
Через два роки компанія урочисто відзначає свій столітній ювілей. Колишній кінотеатр «Титанія Паласт», який тепер служить концертним залом для Берлінського філармонічного оркестру під керуванням Вільгельма Фуртвенглера, 21 листопада 1953 року переповнений вщент: Вільгельм Бакхаус дає ювілейний концерт, повністю складений з творів Бетховена, – п’ять сонат і твір 111 в якості глибокодумного фіналу.

Künstler über

Bechstein

„«Вільгельм Бакхаус з радістю визнає себе палким шанувальником чудових роялів «Бехштейн»

Вільгельм Бакхаус
img

За ці роки показники продажів залишалися відносно скромними, але в той же час вдалося відродити старі стандарти якості. У 1954 році диригент Серджіу Челібідаке для своєї квартири в Мехіко придбав бехштейнівський кабінетний рояль – і з захопленням відгукнувся про цей інструмент. До речі, в 1957 році на експорт в Японію йде третій післявоєнний «Бехштейн»: покупцем стала компанія Yamaha, яка встановила рояль у своєму концертному залі.
Впевненість в зростаючій економічній могутності в Європі була настільки велика, що наглядова рада компанії «К. Бехштейн» в жовтні 1954 року прийняла рішення про будівництво другої фабрики. Кілька місяців по тому в Мессінському меморандумі було закріплено намір створити майбутнє Європейське економічне співтовариство. Коли у жовтні 1959 року на околиці Карлсруе, в новій промисловій зоні Кіллісфельд відзначали свято «половини будівництва» нової фабрики, ЄЕС, предтеча сучасного ЄС, вже стала реальністю завдяки Римським договорам.
Рішення про створення дочірнього підприємства в Карлсруе – з виробничими площами близько 1800 квадратних метрів – виявилося правильним. Адже після зведення Берлінської стіни в серпні 1961 року Західний Берлін, колишня столиця, виявився ізольованим від решти світу. Насамперед, дефіцитом стала робоча сила. У кінці 60-х років річний обсяг спільного виробництва в Берліні і Карлсруе досяг приблизно 1000 інструментів; загальна виручка склала близько 4,5 мільйона марок. Було створено ще один виробничий майданчик, в Ешельброні. Більше половини інструментів йшло на експорт. Хто хотів в той час обзавестися новим «Бехштейном», змушений був чекати більше, ніж півроку.

img

„”На мій погляд, рояль «Бехштейн» настільки чудовий за якістю, що у нього практично відсутні конкуренти».

Хорхе Болет

1970-1986 гг.

І знову компанія «Бехштейн» переживає своєрідний ренесанс. 1971 під час турне по Німеччині в супроводі Віденського філармонічного оркестру Леонард Бернстайн виконує Фортепіанний концерт соль мажор Моріса Равеля виключно на роялі «Бехштейн». Хорхе Болет, один з найбільших віртуозів, також віддавав перевагу бехштейнівському концертному роялю.
У 1973 році під керівництвом корпорації Baldwin компанія «К. Бехштейн» була перетворена в компанію з обмеженою відповідальністю (ГмбХ). Після того, як правління покинув Макс Маттіас, Вільгельм Арндт став єдиним директором компанії. З одного боку, найважливіші рішення і раніше приймалися в США, адже власником контрольного пакета акцій залишалася корпорація Baldwin. З іншого боку, це відкривалo нові можливості на американському ринку. З огляду на значні розміри сучасних концертних майданчиків, а також реагуючи на мінливі реалії музичного світу, компанія «Бехштейн» починає виробництво моделі ЕN на основі нового уявлення про те, яким повинен бути концертний рояль. І, нарешті, деякі великі джазові піаністи, захоплені багатющими можливостями цього інструменту: вже за цим фактом можна відчути, наскільки змінилася корпоративна музична культура «Бехштейна» з часів Ганса фон Бюлова.
Наступний ювілей, як і личить, був відзначений в 1978 році. 125-річчя з дня заснування компанії святкували в Західному Берліні, місті-острові, умови в якому значно нормалізувалися і куди виділялися значні субсидії з Бонна. Було проведено кілька концертів – виступали молодий Крістіан Захаріас, фортепіанний дует Альфонс і Алоїс Контарскі і знаменитий Шура Черкаський.
Коли генеральний директор Вільгельм Арндт в 1984 році виходив на пенсію, «Бехштейн» якраз посилено працює над освоєнням нових ринків. Почався бум епохи Тетчер; легкі гроші, які заробляли на Лондонській фондовій біржі, сформували новий клас заможних людей. Однак роялі більш не вважалися абсолютним «статусним символом» в їх розкішних квартирах, як це було в попередні часи. У 1986 році справи у «Бехштейна» йшли погано.

Візіонер Карл Шульце купує акції Бехштейна в травні 1986 р

img

КАРЛ ШУЛЬЦЕ КУПУЄ «Бехштейн»

На цей раз рішуче відродження компанії, так би мовити, її новий початок, найлегше порівнювати з першими кроками в 1853 році. Однак зараз ризик був ще вищим. 38-річний Карл Шульце, фортепіанний майстер і власник музичного магазину в Ольденбурзі під назвою «Фортепіано Шпренгера», вже двічі отримував пропозицію від корпорації Baldwin взяти на себе відповідальність за «Бехштейн» в якості керуючого. Однак Шульце вирішив повністю викупити традиційну берлінську марку у тодішніх власників через океан – корпорації Baldwin. З одним із берлінських банків була розроблена концепція фінансування. У травні 1986 року угода була завершена. Концепція виявилася успішною, і компанію вдалося реорганізувати в найкоротші терміни. Карл Шульце спочатку зайняв безкомпромісну позицію, націлившись на верхній ціновий сегмент, – і мав рацію. У своєму листі до офіційних дилерів він підкреслив, що марка «Бехштейн» повинна залишатися тим, чим була завжди і всюди: «втіленням досконалості». На виставці музичних інструментів, проведеної навесні 1987 року, була представлена ​​нова модель: K – рояль довжиною 1,58 метрів. Виручка швидко зросла – з 10 мільйонів марок до 14 мільйонів.
У 1988 році компанія «К. Бехштейн» відмовляється від своєї старої фабрики на Райхенбахер штрассе і переїжджає на Прінценштрассе неподалік площі Моріцплац, по сусідству зі знаменитим контрольно-пропускним пунктом «Чекпойнт Чарлі». Нові корпуси відповідають найсучаснішому рівню виробництва; економічна кон’юнктура прекрасна. У моду входять слова «перебудова» і «гласність», що вказує на формування в майбутньому нових ринків на території колишнього Східного блоку, що зазнає трансформації. Але зміни виявилися більш радикальними, ніж можна було очікувати в 1988 році. Падіння Берлінської стіни пізньої осені 1989 року сповіщає нову еру – і несподівано складні економічні умови.
Спочатку всі сповнені оптимізму. У 1990 році «Бехштейн» поглинає колишню берлінську компанію «Евтерпа», підприємство середньої руки, який після Другої світової війни розташувалося у Франконії, в містечку Ланглау. «Евтерпі» з 1977 року належить і бренд Hoffmann, також колишня берлінська фортепіанна фабрика, нині в тому ж Ланглау. У 1990 році обсяг фортепіанного виробництва скорочується в глобальному масштабі приблизно на 40 відсотків.

img

Компанія «К. Бехштейн» купує «Саксонську фортепіанну фабрику» в містечку Зейфхеннерсдорфі

ПЕРСПЕКТИВНІ КРОКИ у вірному напрямку

Незважаючи ні на що, Карл Шульце всього через два роки після возз’єднання Німеччини, знову робить рішучі кроки. На цей раз він отримує «Саксонську фортепіанну фабрику» в містечку Зайфхеннерсдорф, раніше відому під маркою Zimmermann і яка вважалася одним з найбільших виробників піаніно і роялів в Німеччині. Зайфхеннерсдорф розташований в регіоні, що славиться своїми багатими традиціями в галузі виробництва музичних інструментів. А витрати на оплату праці там, як і раніше, були значно нижчими, ніж в Берліні.
Отже, курс намічений. Лише економіка все ніяк не розгойдається. Ринки в Східній Європі обрушилися. Державні кошти в об’єднаній Німеччині інвестуються на необхідні, насамперед, зміни інфраструктури в нових федеральних землях.
У червні 1993 року фабрику в Ланглау довелося закрити. Необхідність виконання соціального покету стає дуже важким тягарем реорганізованій компанії, і в тому ж році компанія заявляє про своє банкрутство. Це знаходить живий відгук у всьому світі: висловлюються побоювання, що велика традиція, пов’язана з ім’ям Бехштейна, наближається до свого кінця.
І тільки Берлінський сенат залишається байдужим. Політичне керівництво не сильно цікавиться питаннями культури, вважаючи за краще планувати гігантське будівництво на Потсдамській площі, мріяти про гігантськи хмарочоси і ще більш гігантських прибутки від біржових спекуляцій. «Бехштейн» вирішує просто продати свою земельну ділянку недалеко від Моріцплац – і навіть знаходить заможних покупців. Однак уряд Берліна має закріплене договором право переважної покупки – і для початку вирішує цим правом не користуватися. Лише пізніше, практично в самий останній момент, Берлін все ж реалізує своє переважне право, щоб придбати цю земельну ділянку – по дуже низькому курсу, встановленому ще до падіння Берлінської стіни.

«Бехштейн» влаштовує різні акції, щоб вижити. Один з концертних роялів перетворюється в спільний витвір мистецтва: його розмальовують художники з дванадцяти країн. І як і раніше «Бехштейн» не залишає людей байдужими, викликає емоції, можливо, навіть більш сильні, ніж всього лише кілька років тому. Це ім’я все ще пов’язують з Берліном, який називали «Афінами на берегах Шпрее» і який зусиллями тодішнього політичного керівництва перетворився в столицю економічного буму.

C. Bechstein

Konzerttechniker

„”Теплі, прозорі і співучі тони – ось що я розумію під характерним бехштейнівським звучанням».

Наокі Ямаучи-Поль
img

«Бехштейн»: ЗНОВУ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО

Гроші, необхідні для подальшого розвитку, Карл Шульце з дивною завзятістю отримує з іншого джерела. «Бехштейн» знову стає акціонерним товариством. У 1996 році реорганізація успішно завершена. 40 відсотків капіталу розміщені на фондовій біржі і купуються приватними інвесторами. До кінця тисячоліття компанія інвестує 15 мільйонів євро в сучасне виробниче обладнання в Зайфхеннерсдорфі. У 1999 році компанія знову переїжджає в Берлін, в цей раз – на вулицю Кантштрассе, що в районі Шарлоттенбург. Там був зведений новий сучасний торговий центр під назвою stilwerk, в якому представлені знамениті бренди і який стає законодавцем доброго смаку: скло, сталь, бетон і сучасний стиль життя. По сусідству з салоном-магазином знаходиться головний офіс, де б’ється серце компанії. В оточенні стильних магазинів і бутиків, також залучаючи потенційних покупців: дизайнерські меблі, сучасні тканини, еспресо-машини. stilwerk схожий на музей сучасного мистецтва, де всі експонати можна помацати: його філія вже працює в Гамбурзі і незабаром відкриється в Дюссельдорфі, де розміститься рейнська філія компанії «Бехштейн». stilwerk – це не тільки торговий центр, а й улюблене місце зустрічей: тут можна приємно провести час, поспілкуватися з друзями – і навіть сходити на концерт. Тому не дивно, що саме тут незабаром була відроджена славна традиція бехштейнівських концертних вечорів. Правда, після концерту музикантів і публіку чекає не бехштейнівська вілла «Тускулум», а італійський ресторан по сусідству.
Весь асортимент інструментів на початку виробляли на фабриці в Зайфхеннерсдорфі – різні модельні ряди з урахуванням різних інтересів потенційних покупців. Тут виробляли і нові великі концертні роялі моделі D, і порівняно недорогі роялі марки Hoffmann, і модельний ряд елегантних піаніно Zimmermann, які відносяться до середнього цінового сегменту. А якщо ви бажаєте грати і репетирувати, щоб не докучати сусідам, у вашому розпорядженні – інструменти, оснащені системою VARIO, що поєднують два фортепіано в одному корпусі: акустичний інструмент і електронне піаніно з механічною клавіатурою – так би мовити, Neo-Bechstein, версія 2.0. Річний обсяг продажів компанії «К.Бехштейн АГ» на рубежі століть становив близько 40 мільйонів марок.

img
Модерновий дизайн: Піаніно Bechstein Ars Nova

Далекоглядність

І знову компанія «Бехштейн» вписує нові сторінки в історію культури: піаніно ProBechstein визначає форму «вертикальних фортепіано», які почав створювати Карл Бехштейн 150 років тому – настільки по-іншому, що практично можна говорити про друге народження цього інструменту. Сучасна елегантність конструкції, пропорції згідно класичних правил золотого перетину – піаніно, як прообраз високо- диференційованого, але при цьому суворого дизайну. Інструмент, який здатен відобразити світ Нормана Фостера або Жана Нувеля. Інструмент, який починав свою кар’єру у вигляді громіздкої шафи, на якій можна було грати, перетворився на справжній шедевр, в сучасну скульптуру.
Одна з трьох моделей отримає латинську назва Ars Nova. З одного боку, вона нагадує про «ар нуво», епоху модерну в кінці 19 століття, коли відомі архітектори і дизайнери в рамках саме промислового дизайну розробили нові принципи естетики, орієнтуючись на сучасні технології та матеріали; а з іншого боку, ця назва напряму відсилає нас до епохи ars nova, яка на початку 14 століття охарактеризувалася музичною революцією і знайшла своє яскраве вираження у французькому ізоритмічному мотеті. Те, що інструменти Ars Nova компанії «К. Бехштейн» були сприйняті в міжнародному світі дизайну на правах brand new – принципово нових продуктів, підтверджується тим фактом, що вони були відзначені престижною нагородою Good Design Award за свій стильний дизайн.
На цьому фоні не дивно, що відзначаючи черговий ювілей компанії в 2003 році, основна увага приділялася не тільки великому минулому, а й перспективам на майбутнє. Безумовно, не обійшлося без звичних церемоній і святкових концертів. «Бехштейн» зайняв гідне місце в культурному житті столиці Німеччини – поряд з ефектними новобудовами на Потсдамській площі, новим куполом Рейхстагу від сера Нормана Фостера і величезним будинком, де розмістилося відомство канцлера. Сенсацією стали і ювілейні святкування «Бехштейна»: вони викликали великий резонанс в ЗМІ, як прийнято говорити про такі події в нашому 21-му столітті.

ФОРТЕПІАНО: ГЛОБАЛЬНИЙ ПІДХІД

Новий 2003 рік ознаменувався новою структурою власників. Вже у вересні 2002 року важливий корейський виробник музичних інструментів, компанія Samick зі штаб-квартирою в Сеулі, проявила інтерес до співпраці з «Бехштейном». Samick не був «темною конячкою»: ще в 1983 році ця корейська компанія разом з концерном Baldwin, колишнім основним акціонером компанії «Бехштейн», заснували корпорацію Korean American Musical Instruments Corporation, яка лише рік потому випускала вже 66 000 інструментів. У 2002 році Samick був реорганізований, річний обсяг його продукції становив близько 50 000 інструментів: фортепіано, в тому числі цифрові піаніно, а також близько півмільйона гітар. У корпорації працювало близько трьох тисяч чоловік. Виробництво було сконцентровано не лише в Сеулі, але і в Джакарті (Індонезія), а пізніше і в Шанхаї (Китай). А дочірня компанія Samick America була досить ефективною збутовою структурою на ринку США.
Перші переговори пройшли вдало. У грудні 2002 року договір був готовий до підписання. У січні 2003 року Samick став акціонером «Бехштейна» і його партнером по кооперації; в свою чергу, подружня пара власників «Бехштейна» Кюппер-Шульце отримали частки корейського партнера.
Для берлінської компанії, таким чином, відкрилися нові цікаві перспективи: тепер інструменти нижнього цінового діапазону можна було виробляти на фабриках партнера, а для модельних рядів середнього цінового сегмента – вигідно використовувати більш бюджетні напівфабрикати при невсипущому контролі якості. У свою чергу, корейський партнер був особливо зацікавлений в променях слави, яка супроводжує легендарну марку «Бехштейн». Партнерство незабаром знайшло своє конкретне вираження у відкритті Бехштейнівського центру в Сеулі.

img

МІЖНАРОДНИЙ КОНКУРС ПІАНІСТІВ

Як вже було сказано, святкування 150-річного ювілею стало швидше перспективною подією, ніж ретроспективною. Для погляду на півторавікову історію (починаючи з 1853 року) не вистачало часу, особливо, якщо врахувати, що склалися на той момент складні економічні умови (передусім в глобальному масштабі). Зате всього три роки по тому компанія зробила новий перспективний крок, почавши проведення Міжнародного конкурсу піаністів імені Карла Бехштейна. Передбачалося влаштовувати конкурс один раз на чотири роки. В перший раз він проводився під назвою «Перший міжнародний фортепіанний конкурс Рурської області» на таких майданчиках, як Університет мистецтв Фолькванг (м Ессен), що по праву користується всесвітньою славою, і нова Ессенська філармонія. В якості покровителя конкурсу виступив знаменитий піаніст і диригент Володимир Ашкеназі, як художній керівник – піаніст Борис Блох, який також очолив журі. До складу журі також увійшли піаністка Ідиль Бірет, її колега Кирило Герштейн і російський композитор Олександр Чайковський, художній керівник Московської філармонії.
Після кількох місяців підготовки перевірили пошту – і приємно здивувалися: в конкурсі захотіли взяти участь 250 молодих піаністів з 55 країн. Береніс Кюппер, директор з маркетингу компанії «К. Бехштейн», засновниця конкурсу і сама професійна піаністка, не могла бажати більшого, ніж підтвердження того, що легендарне ім’я «Бехштейн» змогло зберегти колишню славу в усьому світі. Приблизно п’ятдесят учасників були допущені до конкурсу. Через десять днів складних, але чесних змагань був визначений лауреат: ним став Євген Божанов, молодий піаніст з Болгарії. Солідний перший приз – 15 000 євро в грошовому еквіваленті – свідчив про те, що цьому конкурсу вже з самого початку судилося забезпечити собі гідне місце серед великих міжнародних змагань. Між іншим, Ганс фон Бюлов, великий наставник і друг засновника компанії Карла Бехштейна, напевно зрадів би, дізнавшись, що в рамках обов’язкової програми всі учасники грали твори Баха і Бетховена на вибір. Особливим був і півфінал, під час якого кандидатам пропонувалося вивчити Концерт для фортепіано з оркестром Вольфганга Амадея Моцарта під час публічної репетиції разом зі струнним квартетом – і тим самим довести свої навички музикування як соло, так і в ансамблі. Для деяких своїх фортепіанних концертів Моцарт передбачив два способи виконання в якості альтернативи.

МІЖНАРОДНИЙ КОНКУРС ПІАНІСТІВ

НОВІ ПАРТНЕРИ

2006 рік приніс нові зміни в складі власників. Вже до кінця 2005 року голова правління Карл Шульце і його дружина Береніс Кюппер викупили половину бехштейнівських акцій, що належали концерну Samick, а до кінця 2006 року знову збільшили свою частку майже на 30 відсотків. В руках корейських партнерів, які стали на той момент просто фінансовим інвестором, залишалося 19,5 відсотка, що значно менше, ніж потрібно для блокуючої меншості.

Отже, йшло перше десятиліття 21-го століття. Наступним поколінням воно може здатися одним з найшвидших періодів в історії людства. Майже кожного дня світ зазнавав радикальних змін. Індійські сталеливарні магнати скуповували європейські металургійні концерни і традиційні британські автомобільні марки; гігантські енергетичні концерни з Росії, монополісти у своїй галузі, виступали в якості партнера всієї Європи. Економічне життя Kитаю обговорювалося в пресі настільки ж жваво, як і новини зі Сполучених Штатів. Слово глобалізація у всіх на вустах. У неї є гарячі захисники і не менш рішучі противники, останні часто об’єднані в так званих неурядових організаціях (НГО). Економічні процеси часто вимагають швидкого переосмислення і моментального коригування курсу. І якщо інвесторів спочатку приваблює низька заробітна плата в тій чи іншій країні, то дуже скоро може виявитися, що персоналу не вистачає кваліфікації, що політична обстановка не сприяє веденню бізнесу, що в країні панує корупція – або ж просто витрати на перевезення починають рости так стрімко , що інвесторам вигідніше відмовитися від своєї недавньої ініціативи.
Як створюються сучасні роялі і піаніно? Тобто – музичні інструменти, які, як свідчить досвід, можуть служити своїм власникам протягом десятиліть, а то і всі сто або навіть сто п’ятдесят років, зберігаючи свою якість і привабливість?

img

ПРОВІДНИЙ ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ВИРОБНИК

Сьогодні компанія «К. Бехштейн» є найбільшим європейським виробником піаніно і роялів. На прикладі цієї компанії чітко видно переваги глобалізації, але також і її недоліки. В кінці першого десятиліття 21-го століття «Бехштейн» співпрацює з кращими постачальниками, займаючись їх пошуками в усьому світі – а потім дбайливо підтримуючи цих фахівців, розуміючи, що звичайного співробітництва вже недостатньо. Наші експерти впроваджують на підприємстві постачальника фірмову систему управління якістю компанії «К. Бехштейн», щоб постачальники могливпоратися з педантично розробленими специфікаціями. Так, резонансні деки з європейської ялини, що росте високо в горах, надходять у вигляді попередньо склеєних з декількох дощок щитів. Перш ніж використовувати їх у виробництві, їх належить витримати від шести місяців до року в спеціальних кліматичних камерах. Якщо дека призначається для концертного рояля, цей період збільшується до двох років. Молоточкові голівки для роялів повинні «відпочити» протягом півроку, для піаніно – три місяці. Два приклади, що свідчать про те, що фортепіанне виробництво не можна налагодити за принципом «точно в строк», коли партнер по логістиці поставляє всі матеріали і компоненти в необхідній кількості, в потрібне місце і точно до призначеного терміну, що робить зайвими складські запаси. Як і раніше при виробництві музичних інструментів домінує висококваліфікована ручна праця, в тому числі – і на сучасній фортепіанній фабриці.
Перше десятиліття 21-го століття, безумовно, змінилo музичну естетику. З одного боку, – особливо в країнах Центральної і Західної Європи, а також в США і Канаді, – перевага надається так званій автентичній виконавчій практиці. Там існує попит на «оригінальні інструменти», незалежно від того, це дійсно оригінальне фортепіано або його пізніша точна копія; до речі, останні за своєю якістю нерідко здатні перевершити оригінали. У більшості випадків при цьому мова йде про виготовлені на замовлення, з великою часткою ручної праці і застосуванням традиційних технологій, унікальних інструментах. З іншого боку, сучасний концертний бізнес в Європі, США, Росії та країнах Далекого Сходу потребує потужних клавішних інструментів, що відрізняються багатим, барвистим звуком і насиченим тембром, які «не загубляться» навіть в нових гігантських концертних залах з акустикою, що відрізняється від традиційної. Публіка чекає «події», чогось незвичайного, за що вона готова платити чималі гроші. Публіка жадає блиску і гламуру.
Помітний також вплив російської школи. Вже на схилі радянської імперії, а також і після її розвалу Захід познайомився з чисельними російськими піаністами: багато в чому саме вони сприяли поширенню цієї манери виконання. Російську школу характеризує дуже емоційний, енергійний туше, на відміну від так званої jeu perlé, «блискучою грою» в старовинних французьких традиціях, за якою відмінно проглядається музикування придворних музикантів, які звикли до клавесину і лютні. Складно придумати два стилі виконання, настільки сильно відрізняються один від одного.

img

НОВИЙ КОНЦЕРТНИЙ РОЯЛЬ

Новий концертний «Бехштейн», здавалося, насправді ідеально відповідав цим новим умовам. Дві маленькі деталі: по-перше, в моделі D відмовилися від аграфів в діскантовом регістрі – а вони протягом багатьох десятиліть служили вірною ознакою бехштейнівських інструментів – і знову перейшли до каподастру, чавунної планки, що притискає поперек струни до штапику; а по-друге, використовується дуплекс-шкала: за рахунок неї передня і задня – непрацюючі – частини струни також беруть участь у формуванні звуку, що дозволяє підсилити процес наростання і загасання коливань.
Безумовно, одного цього було б недостатньо. Як за часів засновника компанії, Карла Бехштейна, додатково був необхідний особистий ентузіазм, відданість улюбленій справі. Правда, Карлу Бехштейну не надто часто доводилося виїжджати з Берліна. А ось голова правління компанії «К. Бехштейн Піанофортефабрік АГ» в першому десятилітті 21-го століття, якщо хотів продати рояль оперному театру десь в Москві, повинен був сісти в літак і полетіти в російську столицю; а, якщо він хотів поговорити з провідними піаністами, то краще це було робити при особистому спілкуванні, наприклад, на фестивалі в Ла-Рок-д’Антероне, найбільшому на півдні Франції. Одним словом, авіарейс Берлін-Сеул був далеко не єдиним, на який Карл Шульце постійно бронював квитки в ті роки.
В кінці 2008 року складно було передбачити, коли завершиться цей неспокійний період. Правда, митні бар’єри в Європі багато в чому справа минулого. Але замість Німецького митного союзу зразка 1853 року відтепер тут Європейський союз, який – після розвалу РЕВ, країни якого відчували домінантний вплив Радянського Союзу, – неухильно розширюється на схід і південний схід.

ДИВЕРСИФІКАЦІЯ

Крім того, компанія «К. Бехштейн» має у своєму активі не дві або три моделі фортепіано і, можливо, один рояль, як це було в 1850 році, а такий багатий спектр інструментів, що термін «диверсифікація» може здатися применшенням. Широка палітра відображає і різні прибутки сучасних сімей; так званий середній клас, який завжди вважався найнадійнішим ринком збуту для клавішних інструментів, вже давно втратив усяку подібність однорідності. З іншого боку: згадаймо, що сталося з «народним фортепіано», виробництво якого відрізнялося максимально раціональним підходом, – з цим інструментом молодий Карл Бехштейн познайомився свого часу в Парижі, на фабриці Крігельштейна.
«Народне піаніно» а-ля Бехштейн тепер називається «Евтерпа». Спочатку його випускала одна берлінська компанія, яка після Другої світової війни влаштувалася у Франконії, в містечку Ланглау, і в 1990 році увійшла до складу концерну «К. Бехштейн». Після того, як від фабрики в Ланглау довелося відмовитися, з середини 90-х аж до 2003 року піаніно і роялі під маркою Euterpe випускалися у співпраці з чеською компанією Petrof. З 2003 по 2008 рік дизайн цих інструментів був корінним чином змінений – і їх випуск був продовжений у співпраці з компанією Samick в Джакарті, Індонезія.

img1

Фабрика C. Bechstein Europe в Градец-Кралові

ЄВРОПЕЙСЬКА ДОЧІРНЯ КОМПАНІЯ

У 2005 році будь-яку співпрацю з Petrof довелося припинити. Вже в 2004 році «К. Бехштейн» вступив в тісну співпрацю з іншим чеським виробником, компанією Bohemia. Під назвою IFM Piana вона була створена в ході повторної приватизації чеської фортепіанної промисловості в 1993 році, тобто майже через чотири роки після «оксамитової революції» і в тому ж році, в якому на території колишньої Чехословаччини виникло дві незалежні держави. Штаб-квартира Bohemia перебувала в Їглаве. До речі, місцева фортепіанна фабрика була утворена в далекому 1871 році. Протягом багатьох десятиліть вироблені там інструменти були явно в віденський традиції, тому що їх конструкція була розроблена в тісній співпраці з Hofmann & Czerny, віденським виробником фортепіано, що проіснував аж до 1960 року.
Після відродження в 1993 році Bohemia спочатку працювала на підйомі. До середини 90-х років щорічно виробляла близько трьох тисяч роялів під різними торговими марками. Крім того, в 1995 році був відкритий новий виробничий центр з виробництва роялів в Градец-Кралові, приблизно в 120 кілометрах на північ від Їглава та в 110 км на схід від Праги.
У 2004 році була укладена кооперація між цим центром і нещодавно заснованою компанією C. Bechstein CZ з головним офісом в Градец-Кралові. У 2007 році компанія C. Bechstein CZ повністю поглинула компанію Bohemia, орендувала нові виробничі приміщення, провела їх капітальний ремонт і переобладнання: все виробництво було реорганізовано з урахуванням бехштейнівських стандартів і значно розширено.

З 2007 року чеська компанія, що є дочірнім підприємством компанії «К. Бехштейн», працює під новою назвою: C. Bechstein Europe. Виробництво сконцентровано в Градец-Кралові; з кінця 2008 року тут випускаються інструменти під брендом W.Hoffmann, спектр яких було розширено абсолютно новими розробками. Новий напрямок в корпоративній політиці можна описати одним реченням: повернення до інструментів, зроблених в Европі. Усі інструменти W.Hoffmann – від відмінних піаніно для музикантів-початківців до хорошого середнього класу – тепер виробляються на європейській фабриці, що належить компанії «К.Бехштейн». А це значить – справжня європейська якість, чого не можуть запропонувати виробники з Азії.
W.Hoffmann made by C. Bechstein Europe в майбутньому буде брендом початкового рівня, який відкриває доступ в німецько-європейський світ компанії «К. Бехштейн». При цьому W.Hoffmann – марка з багатою історією. Компанія була заснована в 1893 році в Берліні, в 1953 році переїхала в Ланглау (Франконія). До середини 1960-х років тут щорічно виробляється 70 000 інструментів. У 1977 році W.Hoffmann, як уже згадувалося вище, переходить у володіння марки «Евтерпа» – і в її складі в 1990 році потрапляє до «Бехштейну». Усі сучасні моделі піаніно і роялів під маркою W.Hoffmann були розроблені в Науково-виробничому центрі компанії «К. Бехштейн» в Зайфхеннерсдорфі і включають багато компонентів найвищої якості. Так, резонансні деки роялів виготовляються з європейської гірської ялини.
Однак найдивовижніший шлях пройшов бренд Zimmermann, який вже давно позиціонує себе поблизу верхнього цінового сегменту. У колишній НДР виробництво інструментів Zimmermann було налагоджене в Зайфхеннерсдорфі, де нині розташована головна фабрика компанії «К. Бехштейн Піанофортефабрік АГ». Бренд був відомий в Західній Німеччині та Західній Європі, як вкрай бюджетний варіант. А зараз він пропонується в середньому сегменті, що стосується ціни і якості. Важливий не тільки той факт, що інструменти Zimmermann як і раніше виробляють в Зайфхеннерсдорфі; вони прекрасно вписалися в філософію звуку і якості, якої дотримується компанія «К. Бехштейн АГ». Багато компонентів запозичені у інструментів марки Bechstein. До 2011 року популярний модельний ряд Zimmermann виготовляється в Німеччині компанією «К. Бехштейн».

ДРУГА ЛІНІЯ BECHSTEIN

Особливе місце серед фірмових бехштейнівських модельних рядів з самого початку займають інструменти Bechstein Academy. У першому десятилітті нового тисячоліття вони стали відповіддю компанії на ситуацію, що змінилася в багатьох музичних школах, училищах, консерваторіях і академіях, так само як і в численних театрах. Ці культурні та освітні установи тепер повинні були задовольнятися мінімальними надходженнями з державного бюджету. До цього слід додати навчальні заклади в так званих нових індустріальних країнах, наприклад, в Росії. Інструменти лінійки Bechstein Academy були створені спеціально для цієї сфери, де повинні задовольняти підвищеним вимогам, викликаними постійним навантаженням під час репетицій і академічних буднів, а також в рамках професійного використання. Найбільший рояль цієї лінійки, А 228, практично досягає значних розмірів – класичних восьми футів – інструментів минулих часів. Адже ще в першій чверті ХХ століття в середніх за розміром концертних залах часто можна було зустріти саме такі роялі: на інструменті таких габаритів можна адекватно розучувати і виконувати не тільки всі сольні твори для фортепіано, а й класичний репертуар камерної музики. Він прекрасно підходить для багатьох класичних і всіх ранніх класичних концертів для фортепіано з оркестром.
Із самого початку випуску цих інструментів довелося особливо суворо стежити за тим, щоб їх механіка відповідала міжнародним стандартам.
Незважаючи на такий значний асортимент – або як раз саме завдяки йому – і в 21-му столітті ім’я родоначальника компанії Карла Бехштейна залишається на слуху в музичному світі. Інструменти марки C. Bechstein повинні залишатися елітними і знаменувати собою найсучасніший рівень фортепіанного виробництва. Роки, що минули після початку випуску нового концертного рояля, модель D, були присвячені випробуванням цього інструменту з модифікованою концепцією і постійного діалогу з піаністами. Згадаємо лише, що великий Лазар Берман виступив за цим роялем під час свого сольного концерту в берлінському концертному залі stilwerk. На цьому концерті прозвучали «Картинки з виставки» Мусоргського – і маестро не поскупився на похвалу новому роялю. Поступово кожен рояль, вироблений в компанії «К. Бехштейн» , був адаптований до цієї нової конструкції і дизайну. Нарешті, на ринку з’явилася і модель C: інструмент 2,34 метра в довжину, який за своїми розмірами фактично відповідає класичному 8-футового роялю, однак значно перевершує останній по звучності і міці. За останні роки провідні піаністи з міжнародним ім’ям по достоїнству оцінили переваги і характеристики концертного «Бехштейна», як для виступів на сцені, так і для записів альбомів і дисків.

img

Фортепіанобудівна фабрика «К. Бехштейн» в Зайфхеннерсдорфі.

Фортепіанобудівна фабрика «К. Бехштейн» в Зайфхеннерсдорфі.

21 століття ставить кожного виробника, що б він не робив, перед проблемами, пов’язаними з логістикою і збутом. Слідом за першими салонами в Берліні і Дюссельдорфі пішли нові. І скрізь дуже скоро була відроджена традиція концертних вечорів. У деяких містах в таких концертних циклах брали участь молоді таланти, проте в Берліні і Гамбурзі бехштейнівські вечори залучають публіку не в останню чергу відомими іменами виконавців. Ці концерти стали невід’ємною частиною культурного життя на берегах Шпрее, Рейну і Альстера. У німецьких вищих школах музики проводяться спеціальні «бехштейнівські» дні. У 2007 році в Баден-Вюртемберзі компанія «К. Бехштейн» організувала Перший студентський конкурс. А фірмові публікації, «Новини компанії Бехштейн», що привертають увагу чудовими знімками музикантів і змістовними інтерв’ю, повідомленнями про діяльність компанії та інформацією про проведені конкурси, із задоволенням читають і професіонали, і меломани.
А ось Сполучені Штати в черговий раз довели, що мова йде про ринок зі своїми особливими законами. Попит на клавішні інструменти тут не відповідає загальній тенденції економічного розвитку. Америка, як і раніше, залишається ринком, повним сюрпризів. Проте, вдалося з’ясувати, що саме ті покупці, які цікавляться традиційними марками інструментів, величезне значення надають і питанням якості. Саме тому компанія «К. Бехштейн» знову виступає на американському ринку без посередників, взявши все в свої руки.
У країнах Східної Європи, що динамічно розвиваються, таких як Росія або Україна, генеральний директор Карл Шульце, навпаки, неодноразово стикався з тим, що назва марки «Бехштейн» зберегла свою чарівність і магію, незважаючи на всі політичні зміни. У 2008 році по сусідству з Державною консерваторією ім. П. І. Чайковського в Москві був відкритий перший салон «Бехштейн».
Іноді стає необхідним відновити колишній бехштейнівський блиск. Для цього у компанії є спеціальна майстерня, яка приділяє увагу і історичним інструментам. Три рояля, на яких грав сам великий Ференц Ліст, були відреставровані тут в останні роки.
Крім того, історичний рояль Брамсa, фабрикат компанії Майнинген. І один інструмент, що колись належав знаменитому диригентові Вільгельму Фуртвенглеру – а нещодавно викуплений компанією «Бехштейн». Славні сторінки в історії звукозапису були написані за роялем Bechstein E (1973 року випуску), який свого часу був придбаний радіостанцією «Вільний Берлін». Протягом багатьох десятиліть цей інструмент був явно запущений, потім ретельно відновлений в бехштейнівський майстерні – а потім молодий піаніст і письменник Йорк Кроненберг записав на ньому сенсаційний альбом з останніми сонатами Бетховена і Шуберта.
Від двадцяти до тридцяти інструментів щорічно проходять реставрацію у цій майстерні. Деякі фахівці працюють в компанії «Бехштейн» вже понад тридцять років, протягом яких накопичили безцінний досвід. Крім того, в деяких випадках вони можуть скористатися старовинними матеріалами. На рубежі століть нам вдалося врятувати кілька резонансних дек, яким вже понад сімдесят років: вони пережили всі нічні бомбардування Берліну в роки Другої світової війни і тепер, в новому тисячолітті, дарують нам старі добрі звучання, якими завжди славилися «Бехштейни».

Штефан Фреймут

Генеральний директор Товариства
img

Наявний Успіх

У 2007 році дохід компанії склав у цілому понад 30 мільйонів євро – при більш ніж 4000 проданих інструментах.

Партнерство з Samick завершене в 2008 році, їхні акції в рамках підвищення капіталу викуповує подружня пара Береніс Кюппер і Карл Шульце. Компанія «К. Бехштейн» бере на себе завдання збуту своєї продукції в країнах Азії і в США, відкривши там власні офіси і філіали. В якості нового великого інвестора берлінська компанія «Клутьє ГмбХ» гарантує подальші перспективи зростання для амбітної компанії, яка, не дивлячись на складну економічну кризу, що вибухнула в новому тисячолітті, змогла перевищити показник продажів в 5000 інструментів на рік – стільки ж фортепіано продавала компанія «К. Бехштейн» в свої кращі роки на рубежі 19 і 20 століть.
У 2010 році було відкрито представництво в Шанхаї, стоїть яке очолює Чжоу Сянхао – істинний ентузіаст, вірний бехштейнівським традиціям, від якого багато в чому залежить доля компанії в країнах Азії.
2011 рік став дійсно вдалим для «Бехштейну»: в Росії і на інших європейських ринках стало помітним, шо зростає значення марки – не в останню чергу за рахунок продажів піаніно і роялів академічним установам і визнання розкішного дизайну фірмових інструментів. Записи відомих музикантів, зроблені за «Бехштейном», підвищили інтерес до унікального бехштейнівського звуку. Компанія «К.Бехштейн» входить у професійне об’єднання, в якому представлені традиційні бренди і фортепіанні виробники.
Паралельно запускається нова співпраця в Китаї, в сегменті абсолютного початкового рівня, – на цей раз у супроводі німецьких експертів.
У 2012 році компанія пропонує дві вдосконалені лінії: інструменти C. Bechstein, справжні шедеври, з величезним потенціалом і гучністю звучання, виготовлені ручним способом з кращих матеріалів, а також інструменти Bechstein – ідеально втілюють фірмові стандарти і традиції, що відрізняються елегантним звучанням, особливо барвистим тембром і співучістю. Справжня німецька якість!

Sphinx, Sterling, Louis XV – C. Bechstein

slide1

МРІЇ СТАЮТЬ РЕАЛЬНІСТЮ

У 2013 році компанія святкує свій 160-річний ювілей. В честь цього була виготовлена ​​точна копія знаменитого позолоченого рояля королеви Вікторії. Цей інструмент, для виготовлення якого знадобилося три роки, став найдорожчим роялем у світі. Компанія «Бехштейн» підтверджує унікальний потенціал свого досвідченого колективу, який вкладає в улюблену справу всю душу. Ми ставили перед собою дві задачі: збереження славних традицій і створення унікального за вишуканою розкішшю інструменту.
У 2015 році компанія «К. Бехштейн» представляє ще одну сенсацію: розкішний рояль Sphinx у стилі ампір. Протягом 1800 годин наші майстри створювали цей шедевр з позолоченими бронзовими фігурами – за участю експертів, руками яких також була відтворена колишня розкіш і дрезденської церкви Фрауенкірхе.
Досвід компанії «К. Бехштейн», який вдалося зберегти в ході історії, ручна робота її фортепіанних майстрів, підкріплена найсучаснішими технологіями і розробками науково-дослідного центру компанії, дозволяють створювати складні інструменти, репліки історичних моделей, а також розробляти абсолютно нові концепції. Так, в 2014 році спільно з компанією Robbe & Berking, провідним європейським виробником виробів зі срібла, був створений сучасний рояль Sterling, прикрашений масивними срібними аплікаціями.
Тим часом, «К. Бехштейн» – це остання фортепіанна мануфактура елітного класу, що залишається в чисто німецьких, навіть берлінських руках; адже не секрет, що політика найбільш популярних конкурентів в більшості своїй визначається азійськими інвесторами. І тільки компанії «К. Бехштейн» вдалося забезпечити своє майбутнє в дусі історичних традицій. Новий головний інвестор, Штефан Фреймут, дав обіцянку зберегти і розвивати компанію «Бехштейн», як скарбницю славної фортепіанної спадщини і кузню нових ідей, які служать створенню елітних інструментів з багатющим звуком.
Компанія «К. Бехштейн» залишилася вірною своїм ідеалам: бути гарантом ексклюзивної якості, зберігати славні традиції і при цьому не боятися вибирати нові шляхи.
Шлях, по якому йде компанія «К. Бехштейн», характеризується прагненням всупереч усім історичним протиріччям зберегти європейське звучання і не втратити тембр Старого Світу, дотримуючись сучасних, але разом з тим – традиційних, ідей, які, кожен по-своєму, відстоювали Карл Бехштейн і Ганс фон Бюлов, Франц Ліст і Ферруччо Бузоні , Артур Шнабель і Вільгельм Бакхаус.
Цих великих людей відрізняє одна якість: усі вони були провидцями, візіонерами. А провидіння існують поза часом.